Lietuvos muziejų kelias 2021 atgaivins šalies istorinių parkų ir sodų kultūrinę atmintį

 

 

 

Lietuvos muziejų asociacija ir jos nariai-muziejai 2019–2021 m. įgyvendina nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“, skirtą Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečio sukakčiai pažymėti.
Kultūros paveldo aktualinimo projekto „Lietuvos muziejų kelias“ programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, itin jautriai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimo temą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.

LMK 2019 m. renginių programa kvietė ieškoti Tėvynės per temos „Vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius ir juos aktualizuojančias veiklas. 2020 m. siekta pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų, priekalnių, piliakalnių ir bokštų į erdves, į jų kultūrinį atminimą dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose.
Trečiaisiais programos „Tėvynės ieškojimas“ metais Lietuvos muziejų kelias atgaivins istorinių parkų ir sodų kultūrinę atmintį – papasakos apie jų kūrėjus, objektų kūrimo istorijas, sunykimo pavojus ir kt. Istoriniai parkai ir sodai Lietuvoje – Europos kultūros išraiška, kurianti rojaus iliuziją, tobulumo reginį, ypatingą idealią meno erdvę, kur žmogaus menas (architektūra, skulptūra, mažoji plastika, dekoratyvioji konstrukcija ir pan.) ir gamtos menas (augmenijos prancūziškoji simetrija ir angliškasis natūralizmas, vandens telkiniai, fontanai) yra vientisas sukurtos kultūrinės tikrovės audinys.
Dešimtus metus vykstantis LMK projektas tradiciškai turėjo prasidėti gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, tačiau epideminė koronaviruso Covid-19 situacija jau antrus metus koreguoja LMK renginių programos turinį ir įgyvendinimo grafiką. LMK prasideda Valstybės dienos išvakarėse, o renginiai, siekiant lankytojų saugumo, dažniausiai organizuojami atvirose erdvėse ir, esant galimybei, savaitgaliais.
LMK „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ renginių programa sudaryta pagal kultūros kelio logiką atitinkantį objektų maršrutą. Daugiau kaip 70 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų kelio ratą regionuose suks nuo Žemaitijos per Mažąją Lietuvą, Sūduvą (Suvalkiją), Dzūkiją ir užbaigs Aukštaitijoje.
Valstybės dienos išvakarėse kelionę pradėję Palangos Tiškevičių rūmų terasoje ir atvėrę „istorijos langą“ į pasaulinio garso prancūzų kraštovaizdžio architekto ir parkų meno teoretiko Eduardo Fransua Andrė (Édouard François André, 1840–1911) kūrybos kelią, tradiciškai ją tęsime per visus etnografinius regionus ir užbaigsime Užutrakio dvaro sodyboje Pasaulinę turizmo dieną, rugsėjo 27-ąją, konferencijoje, skirtoje mūsų istorinių sodų ir parkų tematikai: jų išskirtinumas, tinkamas saugojimas ir priežiūra, Europos ir pasaulio patirtis. LMA veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai:
Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija
Lietuvos pilių ir dvarų asociacija
Informacinis partneris – LRT
Išsami LMK 2021 programa www.muziejukelias.lt.
Lietuvos muziejų kelias | Facebook
Programą atsiųsti galima čia

LMA informacija ir arch. nuotr.

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų