Intriguojančios asmenybės ir naujai atskleistos istorijos: kviečiame Vilniaus knygų mugėje pasinerti į muziejų pasaulį

Asmenybių istorijos, apie kurias mes spėliojome, iki šiol nežinomi kepinių receptai ir miestų paslaptys, kitu kampu apžvelgtos parodos: visa tai nugulė į muziejų leidinių puslapius ir edukacinius užsiėmimus. Lietuvos muziejų asociacija (LMA) kviečia visus, norinčius pabendrauti su tyrėjais, muziejų leidinių sudarytojais ar patirti istorijas patiems dalyvaujant edukaciniuose užsiėmimuose, vasario 23-26 dienomis atvykti į Vilniaus knygų mugę ir pamatyti muziejus šiek tiek kitoje šviesoje.

Pažinkite asmenybes

Koks Žygimantas Augustas buvo vaikystėje, kuo svarbus vieno žymiausių, įtakingiausių ir turtingiausių visų laikų Lietuvos valstybininko Alberto Goštauto maldininkas gilinsis Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kvies patyrinėti Felikso Daukanto, vieno žymiausių Lietuvos dizaino pradininkų, kūrybos principus, o Lietuvos nacionalinis muziejus – Kazio Varnelio įkvėpimus.

Norite su asmenybėmis kiek pakeliauti? Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus nusikels į XX a. pradžios Anapą ir keliaus kartu su M. K. Čiurlionio fotoobjektyvu. Šiaulių „Aušros“ muziejus pristatys litvaką skulptorių Michaelį Brennerį ir kartu su juo keliaudami į Ameriką, Paryžių, Šiaulius nagrinės, kodėl šis menininkas rinkosi kurti vienumoje. Norinčių paskraidyti laukia pristatymas apie Steponą Darių, kurio metu Lietuvos aviacijos muziejus pasakos, koks kilo konfliktas tarp jo ir aviacijos bei kariuomenės vadovybių.

Pakeliaukite istorijos vingiais

Vilniaus knygų mugėje galėsite išbandyti keliones laiku: Kauno miesto muziejus keliaus 700 metų atgal ir tyrinės, kaip keitėsi Kaunas. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus kvies pasivaikščioti istoriniais rūmų maršrutais, o Žemaičių muziejus „Alka“ su leidiniu „Telšiai. Atminties knyga“ nusikels į XX a. 6-9 deš. ir kaip tuomet prisimena Telšius nuo Holokausto išsigelbėję žydai. Norintys pakeliauti toliau, tai galės padaryti su Lietuvos jūrų muziejumi ir jų leidiniu „Su jūra mes didesni“.

Tie, kurie nori rūmų spindesio, galės keliauti su Nacionaliniu muziejumi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmais, pasakojančiais, ar Vilniaus Valdovų rūmų gyvenimas buvo panašus, o gal net geresnis už Versalio. Pakeliavus laiku toliau, galėsite su muziejumi taip pat patyrinėti, kaip Lietuva ir Lenkija gyveno pirmosios Europos konstitucijos laikais (1791 m.). Vietoje deserto, Šilutės Hugo Šojaus muziejus palepins atrastais XIX a. Klaipėdos krašto konditeriniais receptais.

Pasinerkite į muziejus su vaikais

Mažųjų Vilniaus knygų mugės lankytojų laukia ne tik įvairios muziejų knygelės, kaip pavyzdžiui, Lietuvos švietimo istorijos muziejaus leidiniai „Piešti lengva“, bet ir edukaciniai užsiėmimai. Bažnytinio paveldo muziejus pakvies šeimas pakeliauti po senuosius Vilniaus vienuolynus, o Lietuvos nacionalinis muziejus su Milda Varnauskaite papasakos apie legendinio Vilniaus pokyčius per 700 metų: nuo Neryje šokinėjančių lašišų laikų iki dabar.

Norintys pamatyti teatro užkulisius bus laukiami Maironio lietuvių literatūros muziejaus edukacinėje programoje: muziejus atsiveža savo ypatingąjį lagaminą su pasakomis. Šunų entuziastai laukiami Muitinės muziejaus pristatyme apie kinologiją: jame galėsite sužinoti, kaip šunys paruošiami tarnybai.

Lietuvos muziejų leidiniai – tai galimybė pažvelgti į muziejų darbo užkulisius. Sklaidydami puslapius galite rasti ilgas tyrinėjimų valandas, parodų sudarymo galvosūkius bei išaiškintų paslapčių džiaugsmą. Simboliška šių metų Vilniaus knygų mugės tema „700 eilučių laisvei“ muziejams itin artima – juk būtent juose saugoma Lietuvos laisvės kovų atmintis, galinti priminti tai dabarties ir ateities kartoms. Temą atspindi ir LMA jungtinis stendas (3.12), kuriame galite išvysti vaizdų ir tekstų instaliaciją „Laisvės ženklai Lietuvos muziejuose“. Labai kviečiame aplankyti ir LMA ir Vilniaus knygų mugėje dalyvaujančių muziejų stendus, patyrinėti paruoštas instaliacijas, pavartyti jų nugludintus leidinius, dalyvauti pristatymuose bei edukaciniuose užsiėmimuose.

Daugiau informacijos apie LMA: https://museums.lt/
Daugiau informacijos apie muziejų leidinius: https://museums.lt/muzieju-leidiniai-lietuvos-muzieju-asociacijos-rekomendacijos-vilniaus-knygu-muges-lankytojams/
Daugiau informacijos apie Vilniaus knygų mugę:
Vilniaus knygų mugės renginių programa: https://www.litexpo.lt/wp-content/uploads/2023/02/Kulturiniu-renginiu-programa.pdf

Lietuvos muziejų asociacijos dalyvavimą Vilniaus knygų mugėje finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

• LMA jungtiniame stende (3.12) dalyvauja:
  • Alytaus kraštotyros muziejus
  • Anykščių menų centras
  • Bažnytinio paveldo muziejus
  • Kelmės Krašto muziejus
  • Lietuvos aviacijos muziejus
  • Lietuvos liaudies buities muziejus
  • Lietuvos švietimo istorijos muziejus
  • Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
  • Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus
  • Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus