Žemaitijoje startavo muziejų kelio projektas dvarų kultūros tema

2016 m. gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Žemaitijoje prasidėjo jau penktus metus Lietuvos muziejų asociacijos (toliau – LMA) organizuojamas projektas „Lietuvos muziejų kelias“, šiemet vystantis temą „Dvarų kultūros atspindžiai“.

Visame pasaulyje gegužės 18 d. švenčiama Tarptautinė muziejų diena, kurios 2016 m. tema „Muziejai ir kultūriniai kraštovaizdžiai“ skatina muziejus pristatyti visuomenei ne tik savo rinkinius, bet ir aplink esantį kultūros bei gamtos paveldą. Jau tampa tradicija, kad įpūsėjus gegužės mėnesiui prasideda ir nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“, šiais metais atkreipiantis dėmesį į dvarų kultūrą. Gražus sutapimas, kad Tarptautinę muziejų dieną pradedamas projektas per dvarų kultūrą atskleis ir kultūrinius Lietuvos regionų kraštovaizdžius.

„Dvarų kultūros atspindžiai“ pirmieji sužibo Kretingos muziejuje, kur gegužės 18 d. 14 val. įvyko oficialus programos atidarymas, 17 val.jis persikėlė į Palangos gintaro muziejų. Atidarymo renginiuose dėmesys buvo sutelkiamas į grafų Tiškevičių rūmų istorines verandas – nuo istorinių aristokratų rezidencijų vasaros terasų iki kultūros įstaigų meno erdvių. Grafų rūmus Kretingoje ir Palangoje simboliškai sujungė kelionė didikų Tiškevičių laikų automobiliu.

Projektas „Lietuvos muziejų kelias“ tradiciškai vyks visuose Lietuvos regionuose, savo kelionę pradėjęs Žemaitijoje (gegužės18–birželio 19 d.), nuvingiuos per Aukštaitiją (birželio 20–liepos 24 d.) ir Dzūkiją (liepos 25–rugpjūčio 21 d.), užsuks į Suvalkiją (rugpjūčio 22–rugsėjo 11 d.) ir baigsis Mažojoje Lietuvoje (rugsėjo 12–rugsėjo 27 d.). Baigiamasis renginys įvyks rugsėjo 27 d. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje.

Per daugiau nei 4 mėnesius lankytojus į įvairaus pobūdžio renginius ir veiklas kvies 50 muziejų, kurie yra numatę per 100 renginių dvarų kultūros tema. „Projekte dalyvaujančių muziejų renginių programoje daugiausia susitelkta į muziejuose bei kitose institucijose išsaugoto dvarų paveldo aktualinimo muziejines formas ir dvarų kultūros nematerialiosios atminties populiarinimą per dailę, muziką, fotografijas, memuarinę ar grožinę literatūrą. Tačiau gausu ir gyvąją dvarų gyventojų dabartį XXI a. pristatančių ekskursijų, aplankant šiandienos dvarų savininkus, susitikimų su dvarų kultūros tyrinėtojais bei puoselėtojais“, – veiklų įvairovę vardija LMA vadovas-valdybos pirmininkas R. Balza.

„Dvarų kultūros atspindžiai“ – trečiasis projektas iš Lietuvos muziejų kelių penkerių metų ciklo, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejui. 2017 m. bus plėtojama „Vasario 16-osios kūrėjų ir puoselėtojų“ tema, o 2018 m. visas dėmesys bus skiramas „Nepriklausomybės metų ženklams“.

Išsami projekto programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt.

Organizatorė – Lietuvos muziejų asociacija.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Informaciniai rėmėjai – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Projekto partneriai: Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos pilių ir dvarų asociacija, Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija, UAB „Gluk Media“.

Informaciją apie renginių programą regionuose teikia:

Žemaitijoje – Vida Kanapkienė (tel. 8 686 63 125), Kretingos muziejaus direktorė.

Aukštaitijoje – Jolita Kirkilaitė (tel. 8 625 08 388), Šiaulių „Aušros muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus kultūrinių renginių koordinatorė

Dzūkijoje – Daina Pledienė (tel. 8 618 77 442), Lazdijų krašto muziejaus direktorė

Suvalkijoje (Sūduvoje) – Tomas Kukauskas (tel. 8 646 70 829), Lietuvos Prezidento K. Griniaus memorialinio muziejaus vyr. fondų saugotojas

Mažojoje Lietuvoje – Roza Šikšnienė (tel. 8 657 57150), Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė

Programos komunikacijos koordinatorė – Jolita Kirkilaitė (tel. 8 625 08 388)

Programos administratorė – Lolita Valužienė (tel. 8 684 23 404)

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų