RUSIJOS AGRESIJAI UKRAINOJE TVIRTAS NE!

 

Lietuvos muziejų asociacija (LMA) kreipiasi į kiekvieną Lietuvos muziejų ir jo bendruomenę Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje ir skatina imtis veiksmų, kuriais būtų aiškiai išreikšta pozicija, skatinamas pilietinis įsitraukimas bei sąmoningumas. Ypatingai svarbu prisidėti prie pagalbos Ukrainai ir skleisti žinią apie Rusijos ir Baltarusijos pajėgų veiksmus, kad ji pasiektų propagandos veikiamus ir tikros informacijos negaunančius šių valstybių piliečius, taip pat – Vakarų visuomenes.

Veiksmai, kurių gali imtis kiekvienas muziejus ir muziejininkas:
– Nedviprasmiškai išreikšti savo poziciją ir palaikymą Ukrainai, tam panaudojant ne tik verbalines, bet ir vizualines priemones (pvz.: apšviečiant muziejų fasadus). Svarbu atkreipti ir kitų valstybių dėmesį, todėl siūloma išversti aktualų turinį į rusų, anglų ir kitas kalbas. Socialiniuose tinkluose naudoti #StandWithUkraine ir kitas palaikymo grotažymes.
– Dalytis Lietuvos muziejų asociacijos ir ICOM Lietuva oficialiu kreipimusi į regiono šalių muziejų organizacijų atstovus, Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) bei Europos muziejų organizacijų tinklo (NEMO) vadovybes dėl situacijos Ukrainoje. Informuoti tarptautinius partnerius, skatinti palaikymą.
– nemokamą muziejų ekspozicijų lankymą ir (arba) paslaugų suteikimą ukrainiečiams.
– Atkreipti visų muziejų renginių dalyvių dėmesį į karą Ukrainoje, primenant, kad tai karas prieš visą civilizuotą pasaulį, laisvę ir tiesą. Ukraina kovoja už mus visus.
– Dalytis bendradarbiavimo su Ukrainos institucijomis, mokslininkais ir menininkais patirtimis, savo muziejuose saugomu bendru kultūros paveldu, atkreipdami dėmesį į šią turtingą savo istorija ir kultūra Europos valstybę.
– Dalytis informacija apie įvairias iniciatyvas, prie kurių galima prisidėti renkant ir skiriant paramą bei kovojant su dezinformacija.
– Dalytis Ukrainos muziejų ir kūrėjų žinutėmis, kreipimaisis bei kūriniais, kuriuos jie skelbia savo socialiniuose tinkluose.
– Apsvarstyti turimų patalpų panaudojimą Ukrainos kultūros lauko ar kitų sričių žmonių apgyvendinimui ir veiklai. Jei vykdote rezidencijų programas – pasidalinkime kvietimu su ukrainiečiais. Pagalvokime apie galimas atvykusiųjų integracijos priemones.
– Pasitelkti kūrybiškumą – organizuokime veiklas, atliepdami dabartinius savo lankytojų poreikius (paskaitas apie emocinę sveikatą; dirbtuves, kurių metų būtų gaminami plakatai ir kitos priemonės protestams ir kt.). Stenkimės į savo veiklas kuo aktyviau įtraukti ukrainiečius, kurie turėjo palikti savo namus Ukrainoje ir rado prieglobstį Lietuvoje.
– Telkti muziejų bendruomenes bendroms savanorystės veikloms, naudoti vidinius komunikacinius kanalus, kurie reikalingi ne tik bendram veiksmui organizuoti, bet ir vienas kitą šiuo laiku įkvėpti, nuraminti ir palaikyti. Parodykime, kad esame vieningi!
Pasiūlymų sąrašas nėra baigtinis. Kviečiame dalytis tiek idėjomis, tiek ir gerosiomis praktikomis ir pavyzdžiais – jų jau matome daugybę! Kartu esame didžiulė jėga. Slava Ukraini!
LMA taip pat gali išplatinti žinutes anglų k. užsienio muziejams ir partneriams Ukrainoje, su kuriais bendradarbiauja Lietuvos muziejai ir taip parodyti palaikymą. Prašome el. paštu (nurodyti) pateikti (arba užpildyti sąrašą) užsienio muziejų kontaktus – el. paštus. Taip pat rekomenduojame susipažinti su Mobilizacijos departamento prie KAM skelbiama informacija apie krizių valdymą, civilinę saugą ir pilietinį pasipriešinimą:
http://kam.lt/lt/struktura_ir_kontaktai_563/kas_institucijos_567/mobilizacijos_departamentas_prie_kam/informacija/leidinys_pilietinio_pasipriesinimo_abecele._patarimai_kaip_kovoti_be_ginklu.html

Lietuvos Respublikos Vyriausybės informaciją apie tai, kokios pagalbos gali tikėtis atvykstantys iš Ukrainos galima rasti www.ltua.lt.

PRIDEDAMA:

1. 2022-02-24 LMA kreipimasis į Ukrainos visuomenę, muziejų bendruomenes;
2. 2022-03-01 LMA ir ICOM Lietuva oficialus laiškas regiono šalių muziejų organizacijų atstovams ir Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) bei Europos muziejų organizacijų tinklo (NEMO) vadovybėms.

Lietuvos muziejų asociacijos inf.

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų