„Tėvynės ieškojimas“ – tai 2019–2021 m. Lietuvos muziejų asociacijos ir jos narių muziejų įgyvendinama nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programa.
Šią kultūros paveldo aktualinimo projekto „Lietuvos muziejų kelias“ (LMK) programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.
2019 m. renginių programa kvietė ieškoti Tėvynės per temos „Vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius, 2020-aisiais – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, siekė pasižvalgyti nuo kalnų, piliakalnių ir bokštų. 2021 m. „Lietuvos muziejų kelias“ siekia atgaivinti istorinių parkų ir sodų kultūrinę atmintį. Pasak programos sumanytojų „istoriniai parkai ir sodai Lietuvoje – Europos kultūros forma, kurianti tobulumo reginį, kur kultūros formos (architektūra, skulptūra ir pan.) bei gamtos menas (augmenijos prancūziškoji simetrija ir angliškasis natūralizmas, vandens telkiniai, fontanai) yra vientisas sukurtos kultūrinės tikrovės audinys.
Šiais metais šiai ypatingai temai skirtus renginius pirmieji pristatys Žemaitijos muziejai. Programa šiame regione tęsis iki liepos 25 d.
Mažojoje Lietuvoje liepos 26–rugpjūčio 8 d.
Suvalkijoje (Sūduvoje) rugpjūčio 9–rugpjūčio 22 d.
Dzūkijoje rugpjūčio 23–rugsėjo 5 d.
Aukštaitijoje rugsėjo 6–26 d.
Lietuvos muziejų kelio projektas šiais metais tradiciškai turėjo prasidėti gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, tačiau įprastą pasaulio gyvenimą sujaukusi epideminė koronaviruso situacija jau antrus metus koreguoja tiek renginių programos turinį, tiek jos įgyvendinimo grafiką. Lietuvos muziejų kelias ir vėl prasideda Valstybės dienos išvakarėse, o renginiai, siekiant lankytojų saugumo, dažniausiai organizuojami atvirose erdvėse ir, esant galimybei, savaitgaliais (penktadienį, šeštadienį, sekmadienį).
Tad belieka išsamiai susipažinti su Lietuvos muziejininkų visai vasarai paruošta programa ir semtis įkvėpimo parkų ir sodų harmonijoje, gėrėtis ir kaupti jėgas jų pavėsyje.
Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija, „Vaizdo upė“,
Lietuvos dvarų ir pilių asociacija
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.
Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt
Lietuvos muziejų asociacijos informacija
G. Grigėnaitės ir R. Augutytės nuotraukos