Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ – naujas muziejų bendruomenės narys

 

 

 

 

„Tartle“ – pirmasis privatus meno pažinimo centras Lietuvoje, kuriame galima gyvai taip plačiai susipažinti su Lietuvos meno vertybėmis nuo pagonybės laikų iki šių dienų. Centro tikslas ne tik puoselėti, surinkti ir grąžinti į Lietuvą po pasaulį išbarstytą kultūrinį bei istorinį lituanistinį paveldą, bet svarbiausia padaryti jį prieinamą visuomenei.

Pažinimo centro pavadinimui ne atsitiktinai pasirinktas škotų kalbos žodis „tartle“, apibūdinantis jausmą, kai  neprisimename, kas tai, kur tai matyta, girdėta, iš kur žinoma, bet tikrai pažįstama. Tarsi sutiktum gatvėje seną draugą ir negalėtum prisiminti jo vardo. Toks jausmas neretai užvaldo žiūrint į paveikslus, meno kūrinius, vartant senas knygas. „Tartle“ – tai jausmas, skatinantis smalsumą ir dailės žinių troškimą. Pavadinimas atspindi pažinimo centro siekį suteikti lankytojams galimybę plačiau patyrinėti kultūrinį paveldą ir per meną naujai atrasti Lietuvos istoriją.
Lietuvos meno pažinimo centro „Tartle“ kolekcija buvo kaupta daugiau nei 20 metų. Šiuo metu ją sudaro per 7 tūkst. eksponatų, tarp jų beveik 1000 tapybos darbų, per 360 skulptūrų, per 490 žemėlapių, per 1100 istorinės grafikos darbų, per 2000 lituanistinių knygų ir kitų spaudinių, išleistų iki 1905 m. (spaudos draudimo pabaigos). Taip pat yra kaupiami lituanistinės medalistikos, sidabro kalybos bei kitų artefaktų pavyzdžiai (senoviniai Lietuvoje naudoti šarvai, ginklai, pinigai ir kt.).
Centras unikalus tuo, kad su Lietuvos istorija čia galima susipažinti interaktyviai per meno prizmę, tai yra gyvai apžiūrint originalius skirtingų laikotarpių meno eksponatus. Kolekcijoje pristatomi istorinės Lietuvos menininkai, neatsižvelgiant į jų tautybę, nes nesvarbu, kokia kalba jie kalbėjo ar iš kurio pasaulio krašto yra kilę – jų darbai yra neatskiriami nuo Lietuvos istorinio ir kultūrinio konteksto.
Dauguma kolekcijoje esančių kūrinių sudaro Lietuvos dailės aukso fondą ir papildo nacionalinius muziejų rinkinius. Jie dažnai skolinami įvairioms lituanistinio paveldo parodoms tiek Lietuvoje, tiek užsienyje (pvz. Stanislavo Jarockio paveikslas „Šventoji Žemaitija“ buvo paskolintas Baltijos šalių simbolizmo parodai d‘Orsay muziejuje Paryžiuje, atidarytai 2018 balandį).
Pažinimo centro išskirtinumas yra tame, kad visos jame organizuojamos parodos yra lankomos mažomis grupėmis, tik su profesionaliu gidu – menotyrininku. Kasmet planuojame pristatyti po vieną naują parodą iš „Tartle“ kolekcijos.
Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ atidarytas 2018 metų rugpjūčio mėnesį.
Lietuvos muziejų asociacijos narys – nuo  2020 m. gegužės 25 d.
Informaciją parengė Jurgita SEMENAUSKIENĖ
Džojos Barysaitės nuotr.

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų