Kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ kviečia kartu švęsti Genijaus gimtadienį

Kultūrinės topografijos savaitę „Čiurlionio Lietuva“, kuri vyks rugsėjo 22–28 d., septyniuose M. K. Čiurlionio kelio miestuose skambės sveikinimai žymiausiam visų laikų mūsų šalies kūrėjui. Čiurlionio kelio partneriai parengė įtraukią Čiurlionio 145-ųjų gimimo metinių minėjimo programą ir kviečia visuomenę dalyvauti renginiuose visoje Lietuvoje. Čiurlionio kelias, 2019 m. nutiestas pirmas nacionalinis kultūros kelias, tęsiasi 487 kilometrus ir apima Varėną, Druskininkus, Vilnių, Kauną, Rietavą, Plungę, Palangą – vietas, susijusias su Lietuvos genijaus, dailininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio gyvenimu bei veikla.

Lietuvos muziejų asociacija kartu su Čiurlionio kelio partneriais jau antrus metus organizuoja specialią renginių programą „Čiurlionio Lietuva“, skirtą M. K. Čiurlionio kultūrinio konteksto aktualizavimui. Šventinės programos koncepcijos autorius ir pagrindinis įgyvendintojas – Čiurlionio proanūkis, pianistas Rokas Zubovas. 2019 m. vykusios kultūrinės topografijos savaitės renginiuose buvo akcentuojamas muzikinis Čiurlionio palikimas, o šiais metais dėmesys telkiamas į jo dailės kūrinius, susijusius su metų laikais: „Zodiakas“, „Pavasaris“, „Vasara“, „Žiema“, „Pavasario sonata“, „Vasaros sonata“ ir kt.
Pandeminė situacija pakoregavo projekto planus – birželio pirmąją dekadą planuota savaitė perkelta į rugsėjį, koncertuose nedalyvaus kviestiniai svečiai iš Latvijos, juos pakeis muzikantai iš Lietuvos, programoje dalyvaus ne visų Čiurlionio kelio miestų menų mokyklų bendruomenės. Renginius visuose septyniuose Čiurlionio miestuose lydės muzikinė programa „Čiurlionio Zodiakas“ – bendras latvių ir lietuvių muzikų projektas. Dvylikai ciklo „Saulė eina Zodiako taku“ paveikslų muzikai atrinko dvylika Čiurlionio fortepijoninių kūrinių, taip sukurdami metų laikų ir juos lydinčių simbolinių paveikslų ciklą atspindinčią muzikinę programą. Klausytojų laukia nepakartojami įspūdžiai – džiazinė Čiurlionio kūrinių interpretacija, styginių kvarteto specifiką jungianti su džiazo improvizacijomis ir lydima demonstruojamų paveikslų – kiekvienam klausytojui leis pasinerti į savo asmeninio santykio su Čiurlionio Zodiaku paiešką. M. K. Čiurlionio kūrinius aranžavo Edgars Cīrulis, Jāņis Rubiks (Latvija) ir Rokas Zubovas. Šventinės programos metu bus organizuojamos integruotos Čiurlionio kūrybos pažinimo pamokos, kūrybinės dirbtuvės, jaunieji kūrėjai pristatys savo interpretacijas M. K. Čiurlionio kūrinių temomis.
Kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ renginiai prasidės rugsėjo 22 d. kūrėjo gimtinėje Varėnoje ir baigsis rugsėjo 28 d. jo tėviškėje Druskininkuose. Rugsėjo 23 d. savaitės renginiai vyks Plungėje ir Rietave, rugsėjo 25 d. – Palangoje, rugsėjo 26 d. – Kaune, rugsėjo 27 d. – Vilniuje.
Išsami kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ programa – www.ciurlioniokelias.lt ir https://www.facebook.com/NacionalinisKulturosKelias/
M. K. Čiurlionio kelio operatorius – Lietuvos muziejų asociacija.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Lietuvos muziejų asociacijos informacija ir arch. nuotr.