„Trečiasis Čiurlionis“ gyvena ir nusipelno gyventi“ (V. Landsbergis) – tai kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ šerdis ir atskaitos taškas, nurodantis šių metų temą – Čiurlionio literatūrinį palikimą, kuris, nors ir mažiau žinomas plačiajai visuomenei, esmingai papildo dailininko ir kompozitoriaus asmeninį portretą, atskleidžia jo charakterio bruožus ir yra vertingas indėlis į Lietuvos kultūros ir dvasinę istoriją.
Naujų literatūrinių atradimų savaitės kelionė-pažintis su mūsų genijaus trečiąja kūrybos puse prasidės specialiu įžanginiu priešvakariu – įvadiniu topografijos savaitės atidarymo-pristatymo dviejų čiurlionistikos ekspertų – profesoriaus Vytauto Landsbergio ir pianisto Roko Zubovo – pokalbiu. Pirmadienį, gegužės 24 d. literatūrinė Čiurlionio pristatymo kelionė prasidės Varėnoje, bažnyčioje, stovinčioje toje vietoje, kur senojoje Varėnos bažnytėlėje menininkas buvo pakrikštytas, kur jam buvo suteikti žymieji inicialai „M. K. Č.“. Savaitės atidarymo renginyje „Čiurlionio gimtinė Varėna“ skambės jaunųjų varėniškių skaitomi „Etiudai-prisiminimai apie Čiurlionį be remarkų“ (aut. Dalia Dudėnaitė), persipynę su Čiurlionio muzikos kūriniais, atliekamais pianisto Roko Zubovo.
Visos kultūrinės topografijos savaitės metu klausytojams ir žiūrovams bus atskleisti labai įvairūs Čiurlionio žodžio kūrybos aspektai, pristatantys skirtingus jo gyvenimo etapus. Tai – ir namų ilgesio korespondencija – Čiurlionio laiškai rašyti šeimos nariams į Druskininkus, ir meilės bei išsiskyrimo istoriją liudijantys „Laiškai į Uosto gatvę“ (rež. L. Krivickaitė), nukelsiantys žiūrovą į praėjusio amžiaus pradžios gatvę Vilniuje, bei menininko kūrybos poveikio atspindžiai trumpo metro filme „Čiurlionis įkvepia“ (rež. M. Paplauskas), transliuojamą iš Kauno, kur sukauptas visas Čiurlionio meninis palikimas. Antrąją savaitės pusę pradės ypatinga tiesioginė transliacija „M. K. Čiurlionis Plungėje“ iš Žemaičių dailės muziejaus ir vaizdo pasakojimas „Čiurlionio debiutas Rietave“. Savaitės programą pabaigs romantizuotas pasivaikščiojimas, pavadintas „Trečiasis“ Čiurlionis Palangoje“, kitu kampu atskleisiantis jo, kaip žodžio meistro, talentą.
Kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ renginiai prasidės jau sekmadienį, gegužės 23 d. įžanginiu pokalbiu su prof. Vytautu Landsbergiu, kurį kalbins pianistas Rokas Zubovas ir tęsis M. K. Čiurlionio kelio miestuose: gegužės 24 d. kūrėjo gimtinėje Varėnoje, gegužės 25 d. – Druskininkuose, gegužės 26 d. – Vilniuje, gegužės 27 d. – Kaune, gegužės 28 d. – Plungėje, gegužės 29 d. – Rietave, gegužės 30 d. – Palangoje. Visas renginių transliacijas kviečiama stebėti M. K. Čiurlionio kelio ir partnerių Facebook paskyrose.
Lietuvos muziejų asociacija kartu su M.K Čiurlionio kelio partneriais jau trečius metus organizuoja specialią renginių programą „Čiurlionio Lietuva“, skirtą Čiurlionio kultūrinio konteksto aktualizavimui. Šventinės programos koncepcijos autorius ir pagrindinis įgyvendintojas – Čiurlionio provaikaitis, pianistas Rokas Zubovas. 2019 m. vykusios kultūrinės topografijos savaitės renginiuose buvo akcentuojamas muzikinis Čiurlionio palikimas, 2020 metais dėmesys telktas į jo dailės kūrinius, susijusius su metų laikais: „Zodiakas“, „Pavasaris“, „Vasara“, „Žiema“ ir kt., o šiais – pristatomas iki šiol plačiajai visuomenei mažiau pažįstamas Čiurlionio literatūrinis palikimas.
Išsami kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ programa – www.ciurlioniokelias.lt ir M. K. Čiurlionio kelias Facebook paskyroje.
M. K. Čiurlionio kelio operatorius – Lietuvos muziejų asociacija.
LMA veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
LMA informacija ir arch. nuotr.