Varkalis gimė 1934 m. liepos 20 d. Pagermontės k. Telšių r. Buvo Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys, Lietuvos kultūros fondo Klaipėdoje pirmininko pavaduotojas, aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvis, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys, Kalvystės muziejaus įkūrėjas (1985), vienas iš keturių Laikrodžių muziejaus įkūrimo iniciatorių. 2006 m. už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje D. Varkalis apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.
Varkalis – muziejininkas pagal pašaukimą ir tai jis liudijo visu savo gyvenimu, vykdyta veikla. Dar 1975 m. pradėjo rinkti Klaipėdos krašto kultūros istorijos artefaktus. Jo nuoseklaus darbo, rūpesčio ir pastangų dėka surinkti ir nuo sunaikinimo išgelbėti senųjų Klaipėdos kapinių kryžiai, tvorelės, vartai, tik uostamiesčiui būdingos vėtrungės, senųjų Klaipėdos kalvių autentiški darbo įrankiai, jų pagaminti namų apyvokos daiktai. Visos šios išsaugotos vertybės D. Varkalio buvo padovanotos Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir tapo Kalvystės muziejaus, atidaryto 1992 m. ekspozicijos pagrindu. Svarbu pažymėti, kad tik šio garbingo žmogaus pastangomis Klaipėdoje buvo išsaugota Gustavo Kackės kalvė su visa autentiška įranga.
Įgijęs restauratoriaus kvalifikaciją D. Varkalis savo rankomis konservavo ne tik kalviškus eksponatus, bet ir Pilies muziejaus naujojoje ekspozicijoje „Muziejus 39/45“ pristatomus Antrojo pasaulinio karo ginklus, kitus reliktus.
1968-aisiais tapęs tautodailininku D. Varkalis sukūrė ne vieną Lietuvos muziejuose saugomą gintaro papuošalą. Kūrybinių darbų gausa autorių lydėjo visą gyvenimą. Garbingo 85 metų jubiliejaus proga muziejuje surengtoje personalinėje metalo plastikos ir juvelyrikos parodoje „Minčių pašnekesiai“ buvo pristatyti naujausi jo darbai iš metalo, gintaro ir brangakmenių. Eksponuotų kūrinių pavadinimai liudija autoriaus pasiryžimą nenuilstamai kovoti už gėrio pergalę, atvirai pasakoti apie neužgyjančias Antrojo pasaulinio karo žaizdas. Paskutiniaisiais metais, kaip ir ankstesnėje kūryboje, skleidėsi autoriaus meilė Klaipėdai, jos žmonėms, muziejui, jūrai.
Išpuoselėtas Kalvystės muziejaus kiemelis, nors netekęs savo šeimininko ir sielos, teišliks kaip šviesuolio Dionyzo Varkalio įkurta buveinė skleisti Klaipėdos kultūros paveldo išsaugojimui svarbias vetybes. Tai užtikrinti yra visų mūsų pareiga ir padėka, skirta garsiam muziejaus įkūrėjui.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) ir Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) informacija.
Galerijoje – MLIM ir LMA archyvo nuotraukos iš 2016 Metų muziejininko vardo suteikimo ceremonijos D. Varkaliui Lietuvos muziejų kelio „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ atidarymo renginyje. Pasandravys, Raseinių r., 2017 m. gegužės 18 d.