In Memoriam. Ada Bumblytė (1952-2022)

 

2022 m. spalio 4 d. žemiškąją kelionę baigė Adelė Bumblytė – dailininkė tekstilininkė, muziejininkė, pirmoji Žemaičių dailės muziejaus direktorė.

Gimusi Plungėje, pirmuosius savo gyvenimo metus praleido senelių meilės apsupta Papievių kaimo apylinkėse netoli Šateikių. Vėliau augo ir mokėsi Plungėje. Baigusi mokyklą, dvejojo, ką rinktis – traukė menai ir anglų kalbos filologija. Nulėmė polinkis į meną – pasirinko Tekstilės ir lengvosios pramonės dirbinių meninio modeliavimo specialybės studijas Vilniaus dailės institute ir jas sėkmingai baigė 1982 m. Po studijų dirbo Kauno dailės kombinate, vėliau – M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Gyvendama Kaune, artimai bendravo su žymiais to meto dailininkais, menininkais, inteligentais. Laikinojoje sostinėje jos gyvenimas sukosi tarp Laisvės alėjos, kur skubėjo į savo mėgstamą darbą muziejuje, ir Pažaislio vienuolyno, kuriame turėjo kambarėlį-studiją. Šią vietą ji labai mėgo ir dažnai prisimindavo. Atrodo, čia buvo sukurti ir jos įvairaus formato tekstilės darbai.

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Plungės Mykolo Oginskio rūmuose pradėtas kurti Žemaičių dailės muziejus. Adelė Bumblytė, kaip didelę patirtį turinti muziejininkė ir dailės srities žinovė, buvo pakviesta prisidėti prie muziejaus kūrimo. 1994 m. pavasarį paskirta pirmąja Žemaičių dailės muziejaus direktore. Laukė didžiuliai darbai – naujo muziejaus steigimas, tų pačių metų vasarą numatytos Pasaulio žemaičių dailės parodos organizavimas. Jau 1994 m. liepos 16 d. Žemaičių dailės muziejus atvėrė lankytojams duris, kartu buvo pristatyta ir Pasaulio žemaičių dailės paroda, sukvietusi žemaičius dailininkus ne tik iš Lietuvos, bet ir įvairių užsienio šalių, sulaukusi plataus atgarsio.

Atsisakiusi administracinio darbo, savo veiklą Adelė Bumblytė tęsė kaip šio muziejaus Dailės skyriaus vedėja, dailės rinkinių kuratorė, aštuoniolika metų profesionaliai formavusi, tyrusi, tvarkiusi ir reprezentavusi vertingiausią Žemaičių dailės muziejaus rinkinį – profesionaliosios dailės ir tautodailės eksponatus. Darbinę veiklą baigusi 2012 m., tikėjosi atsidėti kūrybai, tačiau sveikata nebeleido. Kūrybą pakeitė skaitymas, kurį visada labai mėgo. Plungės bibliotekos darbuotojai Adelę Bumblytę žinojo kaip aistringą skaitytoją, išsivežančią didžiules šūsnis knygų. Atsidavusi savo šeimai, pati neapdovanota stipria sveikata, daug jėgų skyrė savo artimiesiems, tapdama svarbiausia jų gyvenimo atrama ir globėja.

Plungės muziejaus darbuotojai prisimins Adelę Bumblytę kaip vieną iš Žemaičių dailės muziejaus kūrėjų, kėlusių aukštus profesinius reikalavimus, draugišką, didelės inteligencijos ir plačios erudicijos, o kartu – kuklų ir jautrų žmogų.

Žemaičių dailės muziejaus ir Lietuvos muziejų asociacijos informacija

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų