Net 105 Lietuvos muziejai visuose regionuose 2016 m. gegužės 21 d., šeštadienį, nuo 18 val. visus smalsuolius ir trokštančius sužinoti kažką naujo bei ieškančius naujų patirčių ir ypatingų, įsimintinų estetinių įspūdžių kviečia į jau vienuoliktą kartą Lietuvoje vykstantį Europos muziejų renginį – akciją „Muziejų naktis Lietuvoje“. Net 290 kultūros ir meno renginių iki pusiaunakčio Lietuvos gyventojams ir užsienio svečiams muziejai kurs mįslingą reginį, kuriame sužydės grožio rožės, paslaptingai skleisis meno žiedai.
Nuo 2005 m. kasmet Europoje vyksta tarptautinė muziejų bendruomenės akcija „Europos muziejų naktis“, į kurią sėkmingai įsitraukė ir Lietuvos muziejai. Šios akcijos tikslas – atverti muziejų duris lankytojams neįprastu metu, supažindinti visuomenę su muziejų rinkiniais, parodomis, edukacine veikla. Kviečiama atrasti kitokį muziejų, dalyvaujant netradiciniuose, išskirtiniuose ir unikaliuose muziejų renginiuose. Muziejų nakties metu muziejai nemokamai priima lankytojus, organizuoja koncertus, teatralizuotas ekskursijas, specialias parodas.
2016 m. Muziejų naktis Lietuvoje turi bendrą temą „Rožės pražydėjimas tamsoj“, kurią muziejai savaip bandys išreikti įvairių renginių formomis kuo įvairiapusiškiausiai interpretuodami akcijos temą, kuri Lietuvoje pasirinkta itin netradicinė, ryški, turinti atminties, asociacijos galios. Tokiu idėjos įvardijimu pasirinktas Romualdo Granausko pjesės „Rožės pražydėjimas tamsoj“ pavadinimas. Ypatingą kūrinio pavadinimo metaforą galime sieti su bendrąja grožio idėja, kadangi rožė yra ne tik tobuliausia gėlė, bet ir estetinio tobulumo vaizdinys, svarbus kultūros, meno simbolis, o muziejai saugo ne tik vertingiausius meno kūrinius, kultūrinius unikumus, bet ir įsikūrę ypatingo grožio erdvėse – rūmų menėse, istoriniuose salonuose, reprezentacinėse erdvėse, kurių interjerai išreiškia ypatingą grožio aplinką.
Atkreiptinas dėmesys, kad šia metų tema „Rožės pražydėjimas tamsoj“ įvardinamas pirmąkart Lietuvos muziejų bendrai vykdomo nacionalinio kultūros projekto pobūdis ir kryptis – 2016 m. gegužės 21-osios vakarą ir naktį muziejuose kurti grožio atsivėrimo valandas. Kaip žinome, rožė naktį nežydi, tad pats Muziejų nakties programos bendrasis pavadinimas tampa paslaptingu raktažodžiu – muziejai kviečia visuomenę į nekasdienius renginius, kuriuose atsiskleidžia meno grožis bei nakties mįslinga nuotaika. Šią Muziejų nakties programą paženklina susitikimo su menu džiaugsmas, klasikinės kultūros šviesos pojūtis, grožio kaip asmenybę auginančios prasmės, kaip bendrojo gėrio akcentavimas.
Įdomu, svarbu bei nauja ir tai, kad Gatvės muzikos dienai nuo 2012 m. iš pirmo gegužės šeštadienio persikėlus į trečiąją, ji jau kelintus metus sutampa su tarptautine muziejų bendruomenės akcija „Europos muziejų naktis“. O šiemet dainų autoriaus ir atlikėjo Andriaus Mamontovo kvietimu profesionalių muzikantų ir mėgėjų, plūstelėjusių į Vilniaus ir Lietuvos miestų ir miestelių gatves, kiemus, skverus bei aikštes, gatvės muzikai nutilus, šventė nesibaigia. Visi kviečiami į „Muziejų naktį“. Kaip minėta, nuo 18 val. iki 24 val. 105-iuose Lietuvos muziejuose ir kitose kultūros įstaigose vyksta 290 renginių, kuriuos galima aplankyti nemokamai. Lankytojams siūlomos įvairios pramogos ir turiningas laisvalaikis.
Tad po gatvės muzikos dienos ateina kultūros naktis muziejuose!
Jei 2015 m. „Muziejų nakties Lietuvoje“ akcijoje dalyvavo 76 Lietuvos muziejai, o jų organizuotuose renginiuose apsilankė per 105 tūkstančius muziejų bičiulių, tai šiais metais Muziejų naktyje dalyvauja trečdaliu daugiau, o prie jų prisijungia ir kitos kultūros bei švietimo institucijos: Valstybės pažinimo centras Prezidentūroje, Šiuolaikinio meno centras, Lietuvos aklųjų biblioteka, Drugelių namai, galerija „Terra recognita“.
„Muziejų nakties Lietuvoje“ 2016 m. renginių visus dalyvius ir jų programas rasite pirmą kartą specialiai akcijai sukurtoje ir nuolat veiksiančioje programos svetainėje www.muziejunaktis.lt
Informaciją teikia ICOM Lietuva valdybos narė Vaiva Lankelienė mob. +370 601 67070.