Osvaldo Daugelio garbei pavadinta biblioteka: bendražygiai tvirtina – jis ir knygos – neatsiejami

 

 

 

 

Prisimenant pernai mirusį Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus vadovą Osvaldą Daugelį, jo vardu pavadinta biblioteka. Jai O. Daugelis padovanojo apie du tūkstančius knygų. Kolegos sako, knyga ir O. Daugelis buvo neatsiejami.

Tik įėjus į skaityklą – dailininko ir grafiko Naglio Baltušniko sukurta mozaika, kurioje nesunkiai atpažįstamas O. Daugelis, beveik tris dešimtmečius vadovavęs Čiurlionio muziejui. Kolegos jį vadino direktoriumi itališkai „direttore“. Sako, „o kaip gi kitaip į Osvaldą kreipsies“.
Panorama. Vyriausybė rytoj spręs dėl galimybių paso: jo nuo rudens gali prireikti patekti į prekybos vietas (su vertimu į gestų k.)
„Seniai ta mintis kirbėjo, kaip į logotipą suvesti viską, o dar jis tokius šposus mėgo, visada tokią dainelę sakydavo… Aš pagalvojau, kaip perteikti visa šitą kvailumą ir tada sugalvojau ant akinių pažaisti. Tokį linksmą… Labai daug bendravom, draugavom, taip ir atsirado tas darbelis“, – pasakoja menininkas N. Baltušnikas.
Osvaldo Daugelio garbei pavadinta biblioteka; Naglis Baltušnikas
Osvaldo Daugelio garbei pavadinta biblioteka; Naglis Baltušnikas / LRT stop kadras
Skaitykla yra muziejaus priestate. Jį statant O. Daugelis svajojo čia įkurti erdvę, kurioje geriant kavą, atsirėmus į minkštas pagalves būtų galima skaityti gerą knygą. Kartu dirbę kolegos sako, naujų knygų apie meną jis parveždavęs iš kiekvienos kelionės, dažnai mokėjęs už sunkesnį bagažą.
„Osvaldas ir knygos tai buvo neatsiejami dalykai, jis buvo knygų žmogus, jis pats labai daug skaitė ir skatino mus visus, ir kartais mes nebuvome tokie stropūs, bet jis visą laiką vežė knygas, tam, kad jūs studijuotumėte, kad jūs rastumėte žinias čia“, – sako M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Daina Kamarauskienė.
Leidinius dar tarpukariu pradėjo kaupti pirmas muziejaus vadovas Paulius Galaunė, dabar bibliotekoje daugiau kaip 40 tūkstančių knygų, žinynų, meno istorijos leidinių, albumų. Dalis jų saugomi muziejaus fonduose, juose ir daugybė muziejui dovanotų asmeninių bibliotekų.
O. Daugelis muziejui padovanojo apie 2 tūkstančius knygų.
„Jeigu šičia daugėtų skaitytojų ir daugiau žmonių atrastų tos bibliotekos naudą, tai būtų gražiausias įamžinimas žmogaus, nes jis vardan to jas tempė, vardan to jas pirko“, – teigia D. Kamarauskienė.
N. Baltušnikas bibliotekai sukūrė ir logotipą. Jam panaudojo bičiuliui gimtadienio proga prieš keliolika metų sumanytą antspaudą.

Autorė Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt
LMA archyvo nuotr.

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų