Kelionės į Latvijos ir Estijos muziejus metu – pažintis su naujovėmis

 

 

Lietuvos muziejų asociacijos organizuotoje spalio 4–6 d. studijinėje kelionėje „Latvijos ir Estijos muziejų inovacijos ir jų pritaikymas Lietuvos muziejų modernizavime“ dalyvavo įvairių šalies muziejų vadovai ir specialistai.  Stažuotės tikslas – susipažinti su kaimyninių šalių muziejuose atnaujintomis ir naujai įrengtomis ekspozicijomis, šiuolaikiškais eksponavimo metodais, informacinių technologijų naudojimu ekspozicijose ir naujomis muziejinės veiklos organizavimo formomis. Modernių ekspozicijų kūrimo patirtimi seminaruose ir diskusijų metu dalinosi Latvijos ir Estijos muziejų darbuotojai.

Kelionė prasidėjo apsilankymu Bauskės pilies muziejuje, kurio kompleksą sudaro Livonijos ordino tvirtovė su bokštu, gynybinė siena ir Kuržemės hercogų rezidencija. Muziejaus darbuotojai supažindino su muziejaus veikla ir restauravimo projektu, 2006 m. apdovanotu Europos paveldo asociacijos diplomu.
Studijinė kelionė tęsėsi Latvijos nacionalinėje bibliotekoje, 2014 m. įkurtoje moderniame pastate „Šviesos pilis“. Bibliotekos ekskursijų koordinatorė pakvietė į nuolatinę parodą „Knyga Latvijoje“ ir diskusiją apie ekspozicijų inovacijas, jų pritaikymo vaikams, specialistams ir turistams galimybes.
Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje, rekonstruotame pagal Lietuvos architektų projektą, su kolegomis dalintasi muziejų komunikacijos su įvairiomis visuomenės grupėmis naujovėmis, apžiūrėtos ir aptartos įspūdingos eksponatų saugojimo muziejuje sąlygos.
Rygos Art Nouveau muziejuje stažuotės dalyviai susitiko su kolegomis, pasidalijusiais patirtimi, kaip kiekvieną lankytoją galima įtraukti į muziejaus istorijos kūrimą. Muziejus įrengtas 2009 m. garsaus latvių architekto Konstantino Pėkšėno bute, atkūrus originalų 1903 m. interjerą. Muziejus supažindina su to meto interjero madomis, miestiečių įpročiais, iš tėvų ir senelių paveldėtais daiktais.
Studijinės kelionės maršrutas tęsėsi Estijos istorijos muziejaus padalinyje, Talino Didžiuosiuose gildijos namuose, kur 2011 m. įrengta nuolatinė paroda „Išlikimo dvasia – Estijos istorijos 11.000 metų“. Istorijos muziejaus darbuptojai papasakojo apie parodos kūrimo procesą, išskirtinumą, inovacijas.
Estijos jūrų muziejaus padalinyje –Jūrų aviacijos lėktuvų oro uosto muziejuje,2012 m. įkurtame istoriniame Talino jūrų aviacijos lėktuvų oro uosto angare, įrengta ekspozicija „Jūra pilna jaudulio“, šiuolaikiškai ir interaktyviai pristatanti jūreivystės istoriją. Svečiams iš Lietuvos atvirai pristatyti ekspozicijos privalumui ir trūkumai.
Estijos nacionalinio muziejaus pastatas šiais metais iškilo buvusio karinio oro uosto teritorijoje. Čia įrengta moderni nuolatinė ekspozicija, kuri yra ne tik didžiausia Estijoje, bet ir viena didžiausių regione (6.000 m2). Ekspozicija, pavadinta „Susitikimai“, tai yra kelionė laiku nuo ledynmečio iki nūdienos, skirta Estijos kultūros istorijai. Apžiūrėjus ekspoziciją, muziejaus vadovai pristatė muziejaus iššūkius ir papasakojo apie komunikaciją su lankytojais iš įvairių kraštų.
Tartu universiteto archyve ir muziejuje, įkurtame 1976 m., vyko mokslinių įrankių, fizikos ir chemijos, medicinos, istorijos, meno, archyvų ir nuotraukų kolekcijų pristatymas ir aptarimas.
Studijinės kelionės tikslai buvo pasiekti, tačiau ne mažiau svarbus kelionės rezultatas – muziejininkų iš įvairių muziejų bendravimas, dalijimasis patirtimi, naujos idėjos, o galbūt ir kelionės įkvėptos naujos veiklos.

Informaciją parengė
LMA konsultantė viešiesiems ryšiams ir rinkodarai Rasa Augutytė
Romualdo Vaitkaus ir Lolitos Valužienės nuotraukos.

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų