Startuoja Lietuvos muziejų kelias 2019 m

2019 m. gegužės 17 d. Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo kultūros centre Šeteniuose (Kėdainių r.) vyks Tarptautinės muziejų dienos minėjimo ir nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos projekto Lietuvos muziejų kelias (LMK) atidarymas.
Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas 2019 m. pradeda antrąjį plėtros etapą – nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naujoji programa ir LMK tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ yra skiriami artėjančiam Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

Pernai užbaigtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtas penkerių metų „Lietuvos muziejų kelio“ renginių ciklas kryptingai apžvelgė temas, vedusias valstybingumo link. Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) organizuojamas projektas per septynerius metus sulaukė daugiau nei pusės milijono lankytojų visoje šalyje vykusiuose muziejų renginiuose.
2019-2021 metų programa dėmesį sutelkia į Lietuvos kultūrinius kraštovaizdžius. Grįžimas prie gamtos ir žmogaus vienovės, vietovės dvasios, istorijos atskleidimas, poetų, dailininkų, rašytojų, fotografų ir kitų menininkų įprasmintų vietų iškėlimas yra Lietuvos tapatybę leidžiantys suvokti reiškiniai ir objektai, apie kuriuos šiandien ypač aktualu kalbėti.
LMA vadovo Raimundo Balzos teigimu „naująją Lietuvos muziejų kelio programą įkvėpė Nobelio premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Czesławas Miłoszas – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, ypač giliai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias. Neatsitiktinai šiųmetis projektas prasideda Šeteniuose Cz. Miłoszo gimtinėje prie Nevėžio“.
Šių metų temos „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ renginiais siekiama įvardyti ir aktualizuoti Lietuvos upių, upelių, ežerų, tvenkinių, šaltinių, Baltijos jūros, marių ir kitų vandens telkinių kultūrinę atmintį. Kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančios Lietuvos institucijos aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojoje meno kūryboje esančius literatūros, dailės, muzikos, kino, scenos meno vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales, kvies susitikti prie vandens telkinių ar net jais keliauti.
Net60 gamtos ir kultūros paveldo puoselėtojų iš visos Lietuvos kviečia lankytojus į 120 renginių, kuriuos pristatys per ateinančius keturis šiltojo metų sezono mėnesius.2020 m. bus plėtojama Lietuvos kraštovaizdžio kalnų ir kalvų, o 2021 m. – parkų ir sodų tema.
Išlaikant susiformavusias tradicijas, „Lietuvos muziejų kelias“ nusities per visus etnografinius regionus: prasidėjęs Aukštaitijoje (birželio 18-30 d.), jis suks į Žemaitiją (liepos 1-21 d.), Mažąją Lietuvą (liepos 22-rugpjūčio1 d.), Sūduvą (rugpjūčio 12-rugsėjo 1 d.) ir Pasaulinę turizmo dieną, rugsėjo 27-ąją, baigsis Dzūkijoje.
Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt
Informacija tel. +370 5 279 09 18, el. paštu muziejukelias@gmail.com
Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 60 muziejų visoje Lietuvoje.
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Vaizdo upė.
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Informaciją parengė LMK programų informacijos koordinatorė Janina Stankevičienė
LMA archyvo fotografijos