Lietuvos muziejų kelio „Dvarų kultūros atspindžiai“ pasibaigė Šilutėje

2016 m. rugsėjo 27 d. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje vyko Lietuvos muziejų kelio programos „Dvarų kultūros atspindžiai“ baigiamasis renginys ir uždarymo konferencija, kurios metu apžvelgti programos rezultatai ir aptarti kitų metų  planai.

Dėmesys dvarams
Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“ tradiciškai sujungia penkis Lietuvos etnografinius regionus, kuriuose vyksta įvairaus pobūdžio renginiai viena tema. Šiais metais muziejų organizuojamas veiklas vienijo dvarų tema.
Projektas prasidėjo Tarptautinę muziejų dieną, gegužės 18-ąją, Kretingos muziejuje ir tęsėsi ilgiau nei 4 mėnesius. Per šį laiką 50 muziejų visoje Lietuvoje pristatė per 100 renginių.
Didžiausias dėmesys skirtas išsaugotam dvarų paveldui aktualinti: atnaujintos ekspozicijos, rengtos parodos, ekskursijos, didelis dėmesys skirtas dvarų kultūros nematerialiajai atminčiai populiarinti dailės, muzikos, fotografijos, literatūros formomis. „Visuose muziejuose vyko įvairiausių renginių, kurių dalyviai galėjo sužinoti apie dvarų teatrus, pirmąsias elektrines Lietuvos dvaruose, apie dvarininkų indėlį laisvės kovose, išgirsti išlikusias legendas, pasakojimus apie dvaruose gyvenusius asmenis, taip pat galėjo išmokti istorinių šokių, išbandyti kitas dvaro pramogas, apsilankyti dabartiniuose dvaruose“, – muziejų veiklas vardijo projekto vadovė Lolita Valužienė.
Įspūdinga statistika
Paskutinis projekto „Dvarų kultūros atspindžiai“ renginys-paroda „Žvilgsnis į dvarininkų H. ir E. Šojų kolekcijas“ pristatytas Hugo Šojaus (buvusiame Šilokarčemos) dvare. Iš visos Lietuvos susirinkę muziejininkai pirmieji galėjo apžiūrėti atnaujintas dvaro erdves, susipažinti su dvarininkų sukauptomis archeologinėmis, gamtos eksponatų, iš kelionių parsivežtų suvenyrų kolekcijomis.
Baigiamojoje konferencijoje „Paslaptingais dvariškių takais per etnografinius regionus“ dalyvavo renginių organizatoriai, muziejininkai iš visos Lietuvos, taip pat svečiai – kultūros viceministras dr. Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovė Nijolė Narbutaitė, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis, asociacijos „Kultūros savivaldos kolegija“ kanclerė, Šilutės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė. Renginio dalyviai džiaugėsi projekto sėkme, renginių visoje Lietuvoje įvairove ir populiarumu.
Susitikimo metu 65-ojo jubiliejaus proga pasveikinta Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė.
Projekto aptarimo dalyviai išgirdo įspūdingos statistikos. Iš viso projekto „Dvarų kultūros atspindžiai“ renginiai visoje Lietuvoje sulaukė 153 609 lankytojų. Vien Žemaitijos regione organizuotose veiklose apsilankė 79 770 žmonių. „Daug dalyvių pritraukė Muziejų kelio atidarymo šventė, Gintaro muziejuje veikusią parodą „Tradicijos ir naujovės. Lietuvos taikomoji dailė ir dizainas iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių“ aplankė per 70 tūkst. lankytojų, susidomėjimo sulaukė ir kiti renginiai“, – pasakojo Žemaitijos regiono koordinatorė, Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.
Diskutuota apie 2017 m. temą
„Lietuvos muziejų kelias“ šiemet vyko penktą kartą. Prieš trejus metus pradėtas penkerių metų ciklas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejui. 2017 m. bus plėtojama tema „Vasario 16-tosios kūrėjai ir puoselėtojai“, skirta prie Lietuvos valstybės atkūrimo prisidėjusiems ir ją puoselėjusiems žmonėms – rašytojams, švietėjams, dailininkams, Nepriklausomybės akto signatarams ir kitoms ryškioms asmenybėms).
Lietuvos muziejų asociacijos vadovas-valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, pristatydamas 2017 m. programos koncepciją, Lietuvos muziejus ir muziejininkus kvietė: „Artėjančio valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse surenkime šimtą renginių, visuomenei įvairiomis formomis (parodomis, skaitymais, susitikimais su studijų ir filmų apie kūrėjus autoriais) papasakokime apie Vasario 16-osios kūrėjus ir puoselėtojus, aktualiai kalbėkime apie jų nuveiktus darbus. 2017 m. „Muziejų keliu“ atverkime šimtą langų į istoriją, meną, grožį, prasmę, taurumą, tarnavimą Tėvynei, pasiaukojimą, meilę, viltį!

Parengė projekto komunikacijos vadovė Jolita Kirkilaitė
Galerijoje Jolantos Klietkutės nuotr.