Lietuvos muziejų kelias 2019 atidarytas !

2019 m. gegužės 17 d. Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo kultūros centre Šeteniuose (Kėdainių r.) vyko Tarptautinės muziejų dienos minėjimo ir nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos projekto Lietuvos muziejų kelias (LMK) atidarymas.
Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naujoji programa ir LMK tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ yra skiriami artėjančiam Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

Renginį atidarė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis, pakvietęs į Andrzejaus Miloszo dokumentinio filmo „Sapnavau, kad sugrįžtu“ (2000) peržiūrą. Renginyje dalyvavęs Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, sveikindamas muziejininkų bendruomenę su artėjančia Tarptautinei muziejų dienai ir prasidedančia Muziejų kelio atkarpa, kalbėjo, kad kelias visada veda į naujus horizontus, naujus akiračius, iškeliančius muziejų veiklą į aukštesnį ir prasmingesnį lygmenį. „Manau, kad kelionė, kurią šiandien pradedame, bus labai prasminga ir dėl to, kad joje lydi Česlovo Milošo kūryboje ir veikloje įprasmintas tėvynės, jos vietovardžių ir kraštovaizdžių ieškojimas“
LMA vadovo Raimundo Balzos teigimu „naująją Lietuvos muziejų kelio programą įkvėpė Nobelio premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Czesławas Miłoszas – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, ypač giliai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias. Neatsitiktinai šiųmetis projektas prasideda Šeteniuose Cz. Miłoszo gimtinėje prie Nevėžio“. 2019-2021 metų programa dėmesį sutelkia į Lietuvos kultūrinius kraštovaizdžius.Grįžimas prie gamtos ir žmogaus vienovės, vietovės dvasios, istorijos atskleidimas, poetų, dailininkų, rašytojų, fotografų ir kitų menininkų įprasmintų vietų iškėlimas yra Lietuvos tapatybę leidžiantys suvokti reiškiniai ir objektai, apie kuriuos šiandien ypač aktualu kalbėti.
Visos muziejininkų bendruomenės vardu Raimundas Balza pasveikino ir 2018 metų muziejininkę Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vadovę, muziejininkę Iloną Mažeikienę.
garbingą vardą gavusią už Lietuvos muziejininkystės tradicijų puoselėjimą, inovatyvų reikšmingų dailės paveldo vertybių tyrimą bei sklaidą Lietuvoje ir užsienyje.
Renginio dalyvius sveikino ir įstabias Czesławo Miłoszo citatas susirinkusies savo tarmėmis skaitė Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas,
Suvalkijos (Sūduvos) krašto koordinatorius Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejaus vyr. vondų saugotojas Tomas Kukauskas, LMK Dzūkijos krašto koordinatorė Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė, LMK Aukštaitijos krašto koordinatorė Šiaulių „Aušros“ muziejaus viešųjų ryšių specialistė Jolita Kirkilaitė, Žemaitijos atstovė Raseinių krašto istorijos muziejaus direktorė Birutė Kulpinskaitė
LMK 20149 atidarymo renginio dalyvius sužavėjo Joanos Daunytės (arfa) ir Elenos Daunytės (violončelė) muzikiniai interliudai. Atidarymo šventės dalyviai Kėdainių krašto muziejaus muziejininkas-archeologas Algirdas Juknevičius pakvietė pasivaikščioti Č. Milošo gimtosiomis vietomis.

Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 60 muziejų visoje Lietuvoje.
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Vaizdo upė.
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

LMA informacija ir fotografijos

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Į viršų