Gintaro Karoso „namas“ Romoje

„Europos parko“ muziejaus direktorius
Gintaras Karosas ir jo „namas“ Romoje.
Nuotr. iš muziejaus archyvo

Europos parkas dalyvauja šiuolaikinio meno edukacijai skirtame tarptautiniame projekte DIDART, kurį remia ES programa „Kultūra 2000“ ir Kultūros ir sporto rėmimo fondas. Projektą įgyvendina 13 Europos šiuolaikinio meno muziejų, galerijų ir kitų kultūros institucijų. Šeši pagrindiniai projekto partneriai – Bolonijos modernaus meno galerija (Italija), Kiasmos šiuolaikinio meno muziejus (Suomija), Louisianos modernaus meno muziejus (Danija), MART (Italija), Palazzo delle Esposizioni (Italija) ir Europos parkas (Lietuva) – atrinko savo šalies menininkus, geriausiai reprezentuojančius šiuos muziejus. Sissi, Botto & Bruno, Anna de Manicor, Mari Slaattelid, Gintaras Karosas ir Tellervo Kalleinen buvo pakviesti sukurti „Menininko namus“. „Menininko namų“ idėja gimė Italijoje. Nors visų namų karkasas yra vienodas, kiekvienas menininkas jį užpildė visiškai skirtingu turiniu.
Kompaktiški ir lengvai susilankstantys „Menininko namai“ – puikios edukacijos priemonės – dabar keliauja po šalis partneres. Gegužės mėnesio pabaigoje  italų menininkai Botto & Bruno su „savo namu“ buvo atkeliavę į Europos parką, birželio mėnesį Lietuvos menininkas Gintaras Karosas kartu su „savo namu“ buvo išvykęs į Italiją ir jį pristatė itališkajai publikai.
Gintaro Karoso meno kūriniai eksponuojami gamtinėje aplinkoje – Europos parko muziejuje po atviru dangumi –  todėl šiam menininkui svarbi detalė – žolė, kuria jis išklojo savo „namo“ grindis.
Scuderie del Quirinale (Palazzo delle Esposizioni) muziejus, kuriame buvo pristatomas šis „namas“, įsikūręs pačiame Romos centre priešais prezidentūrą, taigi visiems aplankiusiems Gintaro Karoso „namą“ stiprų įspūdį paliko žolė ir visos namo detalės, kuriose tiek daug gamtos. Šaldytuve, aplipdytame magnetukais su Europos parko vaizdeliais, galima rasti lietuviškos duonos, kuria buvo vaišinami „namo“ svečiai.
„Namas“ buvo pristatytas spaudos atstovams ir edukacijos specialistams, taip pat vyko edukacinis užsiėmimas, skirtas 10-12 m. amžiaus vaikams. Vaikai, paveikti „namo“ aplinkos, piešdami ir karpydami iš spalvoto popieriaus ir aplikuodami kūrė skulptūras. Popieriaus spalvos pasirinktos atsižvelgiant į metų laikus: žalia, balta, rusva. Kiekvienas užsiėmimo dalyvis, atsisėdęs ant kėdutės formos Gintaro Karoso skulptūros „Jūsų patogumui“ maketo, pristatė savo kūrybinį darbą.
Gintaras susirinkusiems į „namo“ pristatymą pasakojo: „Mano vaikystė prabėgo vienkiemyje, apsuptame miškų ir laukų. Galbūt todėl mane visuomet traukė prie gamtos. Būdamas 11 metų jau tvirtai žinojau, kad būsiu menininkas. Po pamokų valandų valandas piešiau su plunksna tušu – ant popieriaus lapo taškais ir brūkšneliais išgaudavau vaizdus. Muziejaus po atviru dangumi kūrimas – tai noras sujungti du man artimus dalykus: meną ir gamtą.

Gintaro Karoso „namas“
Nuotr. iš muziejaus archyvo

Idėjos ateina netikėtai: kartais vaikštant po parką, kartais geriant kavą, tiesiog nieko neveikiant, tuomet pieši, pasižymi tas idėjas. Vėliau idėjos kristalizuojasi, tampa brėžiniais. Sudėtingesniems projektams reikalingi maketai. Projekto įgyvendinimas paprastai trunka daug ilgiau nei iš pradžių atrodo. Kartais pačiame procese atsiranda naujų idėjų.  Visas pastabas, mintis, darbų eiliškumą rašausi ant lapelių ir segu prie lentos“.
„Idėjos, kurios nėra esminės, palaipsniui išnyksta, tik tos, kurioms lemta tapti realybe, anksčiau ar vėliau realizuojasi“ – sako Gintaras Karosas.
Pažinti šiuolaikinį meną per lietuvių menininko Gintaro Karoso kūrybą, jo „namą“, kuriame yra ne tik kūrinių reprodukcijų, bet ir menininko asmeninių daiktų (drabužiai, batai, mėgstamos knygos), daugybė piešinių, brėžinių, užrašų, videomedžiagos, edukacijos centro maketas, o prisiminimų stalčius prigrūstas vaikystės piešinių, nuotraukų  ir grafikos darbų, vaikams buvo labai smagu ir įdomu. Jie sužinojo, kad Europos žemyne yra ne tik Italija, primenanti moterišką batą, tačiau ir Lietuva, pasak jų, panaši į „sūrį“.
DIDART projektu akcentuojama galimybė pažinti šiuolaikinį meną per menininko asmeninį pasaulį, kultūrinės veiklos mobilumas, patirties sklaida Europoje, pagarba kiekvienos institucijos metodams ir tradicijoms.
2005 m. rugsėjį visi „Menininkų namai“ susirinko į baigiamąją parodą Comune di Reggio Emilia (Italija), o interneto svetainė www.didart.net tapo projekto vitrina: interaktyvūs „Menininkų namai“ tapo prieinami visiems.
Projektui pasibaigus, Gintaro Karoso „namas“ grįžo į Europos parką, kur lankytojai gali jį apžiūrėti per edukacinius renginius.

Parengta pagal Europos centro muziejaus „Europos parkas“ pateiktą informaciją

Atviri. Artimi. Įkvepiantys

Bendradarbiaukime

+370 5 2790918 labadiena@museums.lt

Arba užpildykite šią formą:

Į viršų